PODNIKÁNÍ: Jaké jsou nejčastější formy podnikání?

PODNIKÁNÍ: Jaké jsou nejčastější formy podnikání?

PODNIKÁNÍ: Jaké jsou nejčastější formy podnikání?

Chcete začít podnikat? Máte skvělý podnikatelský záměr, ale nevíte, kam přesně spadá? V našem článku se dozvíte, která činnost a kam spadá a které formální záležitosti jsou třeba!

Podnikat lze dvěma způsoby. Buď formou živnostenského podnikání, tedy jako fyzická osoba. Zažádáte si vydání živnostenského listu, který vám bude sloužit jako oprávnění k vaší příslušné živnosti. V tomto případě závazně podepisujete Živnostenský zákon!

Dělení živností:

Volné – nemusíte mít žádnou konkrétní kvalifikaci, k žádosti vám stačí pouze výpis z trestního rejstříků (jedná se o obchodní činnosti, zprostředkovatelské činnosti aj.)

Řemeslné – je zapotřebí vzdělání v daném oboru nebo 6 let praxe v oboru (jedná se o truhlářství, kovářství, zámečnictví aj.)

Vázané – požadavky se zde již váží k zákonům a předpisům. Samozřejmostí je vzdělání. Tuto živnost můžeme znát také pod názvem ohlašovací. (jedná se o účetní, oční optiku, masérské služby aj.)

Koncesované - požadavky se zde již váží k zákonům a předpisům. Na rozdíl od činnosti vázané se však k žádosti vyjadřuje určitý orgán státní zprávy. Tento proces je tak mnohem složitější. Kromě živnostenského oprávnění dostanete také tzv. koncesní listinu. (jedná se o podnikání ve zbraních, směnárenské činnosti, taxislužba aj)

 

Déle můžete podnikat jako právnická osoba, tedy formou tzv. obchodní společnosti. Podnikáte tak jménem celé společnosti, včetně spoluvlastníků, se kterými jste vázání právní smlouvou! Výhodou je spojení financí mezi vlastníky společnosti, protože např. Společnost s ručením omezeným ručí pouze do výše vašeho vkladu. Sepíše se společenská smlouva, kde je zakotvena výše vkladů společníků a způsob dělení zisku. Samozřejmě existuje i několik dalších společností, jako je např. akciová, veřejná, komanditní apod.

Pomohl vám náš článek? Tak teď hurá podnikat!

Další kurzy podnikání ZDE

Přidáno dne 2018-01-26 od Podnikání 0 3677

Zanechte komentářZanechte odpověď

Musíte být přihlášeni pro přidávání komentářů.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře

Prohledat blog

QR code

Nedávno zobrazené

Žádné produkty
Porovnat 0