Kdo je tiskový mluvčí a jak využívá komunikaci

Kdo je tiskový mluvčí a jak využívá komunikaci

Zajímá vás práce tiskového mluvčího, ale nevíte, co přesně to obnáší? V našem článku vám vysvětlíme, co takový tiskový mluvčí dělá a jak využívá komunikaci.

Tiskového mluvčího definujeme jako osobu, která je pověřená určitou institucí, organizací nebo politickou stranou. /kolem mluvčího je tak tlumočení oficiálních stanovisek veřejnosti.

Tiskový mluvčí zastupuje organizaci ve vztahu s médii. Poskytuje informace veřejnosti, vypracovává zápisy a zprávy, připravuje materiály ke zveřejnění. Dále analyzuje, jak společnost organizaci vidí a zajišťuje zpětnou vazbu. Mimo jiné také organizuje a vede tiskové konference a reprezentuje instituci.

Profese tiskového mluvčího jednoznačně patří do oblasti PR, tedy do oboru činnosti, který představuje aktivní komunikační působení na veřejnost nebo na jiné konkrétní cílové skupiny. Smyslem práce tiskového mluvčího je předem definované vnímání prezentovaného subjektu. Jeho úkolem je tedy do značné míry určovat, jak je firma, úřad, instituce nebo veřejně činná a známá osoba vnímána veřejností, případně jinou zájmovou skupinou.

Práce tiskového mluvčího musí splňovat jasně dané podmínky a předpoklady, které se v prvé řadě opírají o vzdělání a praktické znalosti. Mezi další podmínky patří osobní schopnosti a dovednosti. Vycházíme tedy z faktu, že tiskovým mluvčím může být jmenován pouze specialista, který se ve svém oboru vyzná a je v něm kvalifikovaný.

Povinnost tiskového mluvčího je vědět o všem, co se v jeho domovské instituci děje. Musí tedy znát veškeré firemní úspěchy i neúspěchy, aby ro něj byla komunikace v rámci i mimo společnost bezproblémová. Shrneme-li tedy charakteristiku tiskového mluvčího, jedná se o adekvátní vzdělanou či školenou osobu zastupující́ nějaký́ subjekt v rámci mediální́ komunikace, prezentující́ jeho činnost a reprezentující́ jej na veřejnosti. Jeho primárním úkolem je podávaní́ informací a zabezpečovaný́ interní́ i externí́ komunikace na kvalitní́ úrovni, k čemuž využívá různé́ nástroje a postupy, což̌ mu poskytuje relativně̌ široké́ pole působnosti a rozmanitou naplň práce.

 Kurzy z oblasti Kariéry a osobního rozvoje

Přidáno dne 2017-12-21 od 0 649

Zanechte komentářZanechte odpověď

Musíte být přihlášeni pro přidávání komentářů.

Nejnovější komentáře

Žádné komentáře

Prohledat blog

QR code

Nedávno zobrazené

Žádné produkty
Porovnat 0